Zamrażarki niskotemperaturowe stanowią dziś jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego laboratorium. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas ich zakupu. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym parametrom, które należy brać pod uwagę podczas wyboru zamrażarek niskotemperaturowych.
Wymiary
Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze zamrażarki niskotemperaturowej, są jej wymiary. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń, w której zamierzasz umieścić urządzenie. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, zarówno pod względem szerokości, wysokości, jak i głębokości, aby zamontować zamrażarkę.
Jest to niezwykle istotne w przypadku wyboru zamrażarek niskotemperaturowych –szczególnie tych przeznaczonych do użytku w placówkach medycznych, takich jak laboratoria. Taka zamrażarka musi być wystarczająco wysoka, aby pomieściła odpowiednią ilość próbek medycznych, ale jednocześnie na tyle kompaktowa, aby pasowała także do innych mebli znajdujących się wewnątrz danego pomieszczenia.
Zakres temperatur
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest zakres temperatur oferowany przez zamrażarkę niskotemperaturową. W zależności od zastosowania możesz potrzebować zamrażarki o różnych zakresach temperatur. Dla laboratoriów medycznych lub naukowych, gdzie przechowywane są próbki, konieczne może być utrzymanie bardziej stabilnej temperatury w bardzo wąskim zakresie.
Warto dodać, że w placówkach medycznych zamrażarki niskotemperaturowe projektowane są do osiągania temperatury w zakresie od -45°C do -86°C. Spotkać można także konstrukcje, które pozwalają osiągać temperaturę o nawet 10 stopni niższą. Najczęściej jest to jednak temperatura wahająca się pomiędzy -70°C a -80°C. Taka temperatura jest bowiem odpowiednia dla przechowywania preparatów w laboratorium lub w placówce medycznej.
Należy podkreślić, że koszt takiej zamrażarki to nie tylko jej cena, ale także opłaty wynikające z eksploatacji urządzenia. Zamrażarki niskotemperaturowe pobierają dużą ilość energii, dlatego bardzo istotne jest, aby były one skonstruowane w odpowiedni sposób.
Wykonanie
Jakość wykonania zamrażarki niskotemperaturowej ma niezwykle istotne znaczenie. Takie urządzenie musi działać bezawaryjnie przez długie lata. To właśnie z tego powodu tak istotną kwestią jest trwałość zamrażarek.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór zamrażarki od firmy lub marki wyróżniającej się renomą. Dzięki temu placówka ma pewność, że jakość pracy urządzenia będzie zawsze na najwyższym poziomie. To niezwykle ważne, ponieważ tego typu zamrażarki niskotemperaturowe są inwestycja na długie lata! Co więcej, specjalistyczne zamrażarki niskotemperaturowe, to sprzęt laboratoryjny, który w zdecydowanym stopniu różni się od ich tańszych odpowiedników. Taka zamrażarka jest odpowiednio zabezpieczona systemem alarmów.
Świetnym przykładem takiej zamrażarki może być zamrażarka Bolarus SLN 600, która wyróżnia się następującymi parametrami:
Wymiary zewnętrzne (Sz/G/W):
- Szerokość: 1034 mm
- Głębokość: 1015 mm
- Wysokość: 1997 mm
Zakres temperatur:
- Minimalna temperatura: -86°C
- Maksymalna temperatura: -40°C
Pojemność: 590 litrów
Wymiary wewnętrzne (Sz/G/W):
- Szerokość: 746 mm
- Głębokość: 600 mm
- Wysokość: 1320 mm
- Waga: 270 kg
- Poziom szumu: 55 dB
Podsumowanie
Artykuł omawia kluczowe parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu zamrażarki niskotemperaturowej do laboratorium. Pierwszym aspektem jest rozmiar urządzenia, które powinno być dostosowane do dostępnej przestrzeni, jednocześnie zapewniając odpowiednią pojemność dla przechowywanych próbek. Następnie, istotnym czynnikiem jest zakres temperatur oferowany przez zamrażarkę, który powinien być odpowiedni do konkretnego zastosowania, zwłaszcza w laboratoriach medycznych. Ważne jest również wykonanie zamrażarki, które powinno zapewniać trwałość i bezawaryjną pracę przez długie lata. Różne modele, a także profesjonalne doradztwo znajdziesz na stronie frost.com.pl.