Adoptowanie dziecka to naprawdę trudny i długotrwały proces. Wymaga on załatwienia wielu formalności i spraw papierowych, bez których nie będziemy w stanie przyjąć dziecka i dać mu nowego domu. Jak długo czeka się na dziecko w trakcie procesu adopcyjnego i co trzeba wtedy załatwić?
Jakie wymogi chcą spełnić osoby, które chcą adoptować dziecko?
Dla bezpieczeństwa dzieci, adopcja to proces bardzo skomplikowany, który wymaga załatwienia wielu formalności. Wszystko, bo to, by potwierdzić, że nowi rodzice są w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Pierwszym z nich dotyczy tego, że w trakcie adopcji rodzice nie mogą być starsze o więcej niż 40 lat od dziecka. Dlatego 40-latkowie mają prawo do adopcji jedynie dzieci i nastolatków.
Oprócz tego trzeba mieć możliwości finansowe, które pozwolą na zapewnienie dziecku odpowiednich warunków. Sytuacja prawna adoptowanego dziecka również musi być uregulowana.
Formalności, które trzeba spełnić przy adopcji
Do adoptowania dziecka potrzebne jest załatwienie wielu formalności i przygotowanie szeregu dokumentacji. W całym procesie dość wyraźnie może pomóc nam prawnik, który ma doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i wie, jakie dokumenty są potrzebne.
Konieczne dokumenty, to na przykład akt małżeństwa i wiele zaświadczeń informujących o stanie zdrowia, braku rejestracji w poradniach odwykowych, niekaralności, czy też o zarobkach. Kolejnym krokiem będzie wywiad psychologiczny, by mieć pewność, że nowy rodzic poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Przeprowadza się także wywiad środowiskowy.
Jak długo czeka się na dziecko w trakcie procesu adopcyjnego?
Cały proces adopcyjny potrafi trwać naprawdę długo. Z reguły od samego początku procesu, do faktycznego adoptowania dziecka mijają nawet dwa lata. Wszystko wynika ze sporych niejasności w polskim prawie, a także problemów, które mają ośrodki adopcyjne. Często pojawiają się bowiem sytuacje mówiące o korupcji w takich ośrodkach. Sama procedura przygotowawcza również trwa naprawdę długo.