problemy łóżkowe - aseksualizm
Społeczeństwo Zdrowie i uroda

Czym jest aseksualizm?

Czym jest aseksualizm?

Aseksualizm to brak odczuwania pożądania seksualnego. Jest to rodzaj zaburzenia seksualnego. Niektórzy uznają ją też za czwartą orientację.

Aseksualność wyłoniła się w momencie badań nad seksualnością. Tak naprawę nie ma do końca pełnych informacji, dlaczego dana osoba chce być aseksualna. Mogą to być jedynie przypuszczenia, o których można będzie przeczytać poniżej. Nie powstały jednak żadne jednoznaczne badania, które klasyfikowałyby objawy, jakie towarzyszą osobom chorującym na aseksualizm. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, że do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań nad osobami, które określają się mianem aseksualnych. Jest to nowe pole do badań dla seksuologów, które jak najbardziej powinno być rozwijane.

Przyczyny aseksualizmu

Najczęstszymi przyczynami aseksualności są problemy hormonalne, zaburzenia depresyjne, stres, przyjmowanie niektórych leków, opóźnione pojawienie się pociągu seksualnego, menopauza, realizacja skryptu rodzinnego, molestowanie seksualne lub zmuszanie przez partnera do współżycia w przeszłości, tłumienie swojej seksualności, ukrywanie homoseksualizmu, obawy przed niechcianą ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową, niespotkanie właściwej osoby, zbyt niskie lub zbyt wysokie poczucie własnej wartości.

 

Awersja seksualna

-To tak naprawdę aseksualizm w zaawansowanym wydaniu, która polega na nieodczuwaniu potrzeby współżycia seksualnego. Niektóre osoby świadomie decydują się na rezygnację z życia seksualnego. Powodów jest wiele. Jednym z nich są lęki przed zbliżeniem z partnerem lub partnerką. Zazwyczaj takie osoby nie chcą poddać się leczeniu u seksuologa, które mogłoby rozwiązać problemy. Wolą całkowicie zrezygnować z seksu. Uznają, że nie jest on im potrzebny do życia. U niektórych, objawia się nawet odrazą co do wszystkich bodźców seksualnych. Może to być związane z przeżytą traumą, jak na przykład gwałt czy molestowanie seksualne.

Warto również dodać, że oprócz samej rezygnacji z przyjemności, jaką daje seks, osoby cierpiące na aseksualność odznaczają się obniżoną pewnością siebie, łatwo wpadają w depresję, mają niską samoocenę oraz występują u nich myśli samobójcze. Bardzo dużą siłę wkładają w zaprzeczanie swoim pragnieniom.

Można również podkreślić, że awersja seksualna jest bardzo trudna do wyleczenia. Potwierdzają to wszyscy seksuolodzy. Jest to spowodowane dość radykalnymi poglądami osoby, która wpada w taki właśnie stan. W związku z tym, konieczne jest przeprowadzenie serii spotkań terapeutycznych, aby można było dotrzeć do takiej osoby i wyciągnąć ją z tego stanu.

 

Odmiany aseksualizmu

Warto podkreślić, że aseksualność może mieć różne odmiany. Warto się im przyjrzeć nieco bliżej. Można do nich zaliczyć:

  • Aromantyczność czyli brak odczuwania romantycznych bodźców. Takie osoby nie potrzebują żadnych romantycznych gestów oraz same nie są w stanie ich wyrażać.
  • Możemy spotkać również bioromantyczność, która dotyczy pociągu seksualnego wobec obydwu płci. Popularnie jest to nazywane biseksualizmem.
  • Heteroromantyczność to natomiast naturalny pociąg wobec osoby przeciwnej płci, a homoromantyczność tej samej płci.
  • Może pojawić się również transromantyczność czyli pociąg seksualny do osoby o niebinarnej tożsamości płciowej.
  • Gdy występuje panromantyczność możemy mówić o ciągu do każdej osoby posiadające nie ważne jaką orientację seksualną.
  • Jeśli występuje poliromatyczność, mówi o pociągu do osób o niektórych orientacjach seksualnych.
  • Demiromantyczność występuje wtedy, gdy odczuwamy pociąg jedynie po nawiązaniu głębokiej więzi.

 

Religia a aseksualizm

Nie ma sytuacji, w której ludzie aseksualni byliby potępiani przez którąś z religii. Nie mają takiej sytuacji, jak osoby homoseksualne, które nie są dobrze widziane szczególnie w społeczności chrześcijańskiej. Jednak, niektórzy kapłani przyznają, że jest to niezgodne z wolą Boga, aby wyrzekać się swojej seksualności. Nie będziemy mogli wtedy wypełnić jednego z darów bożych, jakim jest spłodzenie potomstwa. Dlatego też, niektórzy kapłani potępiają w nieoficjalnych wypowiedziach osoby, które są aseksualne.


Photo: Tina Franklin/ flickr.com/photos/97481684@N08/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

1 Komentarzy

  1. Większych bzdur w życiu nie czytałam. Po pierwsze aseksualizm to nie choroba, po drugie aseksualizm nie wiąże się z cierpieniem, no chyba, że weźmiemy pod uwagę to, że osoby aseksualne muszą wysłuchiwać takich uwag jak w tym żałosnym artykule, wtedy rzeczywiście można się załamać. Po trzecie aseksualizm jest wrodzony i asy nie odczuwają pociągu już od najmłodszych lat, co jest szczególnie odczuwalne w okresie dorastania, kiedy to rówieśnicy uganiają się za płcią przeciwną a osób aseksualnych to nie interesuje. Aseksualizm nie jest wywołany gwałtem, problemami hormonalnymi, czy stresem, po prostu człowiek taki jest i już. Nie rozumiem też co w tym złego, że ktoś nie interesuje się seksem, czy to jest jakiś obowiązek? Chociaż w tych czasach pewnie tak, bo jak ktoś powie, że nie lubi seksu to zaraz próbuje się go na siłę sprowadzić na ”właściwą” drogę, żeby się nie wyróżniał bo przecież każdy musi lubić seks. Zanim napisze się artykuł radzę dobrze zapoznać się z tematem, bo później wychodzą takie idiotyzmy jak tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij