Suplementacja kreatyną: omówienie różnych koncepcji

Kreatyna stanowi nieodzowny element suplementacji kulturystycznej. Wśród kulturystów istnieją co prawda podzielone zdania jeżeli chodzi o sposób stosowania kreatyny: niektórzy opowiadają się za jej stosowaniem w sposób ciągły, inni z kolei są zdania, że stosowanie kreatyny najlepiej jest ograniczyć do suplementacji okołotreningowej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym dwu odmiennym koncepcjom.

Stosowanie kreatyny w sposób standardowy

Poprzez „standardowe” stosowanie kreatyny rozumiemy oczywiście codzienną suplementację. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że suplementacja kreatyną musi wyglądać inaczej w trakcie budowy masy mięśniowej, a inaczej w fazie redukcji.

1. Kreatyna podczas budowania masy mięśniowej

Budując masę mięśniową zdecydowanie najlepiej jest sięgać po tę formę chemiczną kreatyny, która zapewnia najlepsze efekty anaboliczne. Formą tą jest oczywiście standardowy monohydrat, który pod względem akceleracji procesów anabolicznych bije na głowę wszystkie zaawansowane formy chemiczne kreatyny.

Rozpoczęcie stosowania kreatyny w fazie budowy masy mięśniowej najlepiej jest zacząć od tak zwanej fazy ładowania kreatyną. Brzmi skomplikowanie, ale jest to dosyć proste: po prostu przez pierwsze 3-5 dni stosujemy znacznie większe od standardowych dawki kreatyny. W ten sposób kreatyna już na początku znakomicie nasyca mięśnie, co znacznie ułatwia dalszą pracę nad rozbudową sylwetki. Następnie, czyli po zakończeniu fazy ładowania kreatyną, stosujemy odżywkę w dawkach standardowych lub nieznacznie większych, niż standardowe. W dni treningowe kreatynę oczywiście należy stosować zarówno przed sesją, jak i po jej zakończeniu. Jeżeli chcemy poprawić działanie kreatyny podczas treningu, warto sięgnąć po beta-alaninę, która znacząco poprawia transport kreatyny do wnętrza komórek mięśniowych, a oprócz tego zwiększa także wytrzymałość mięśni.

Dla osiągnięcia lepszych efektów suplementacji kreatyny warto uwzględnić także ZMA, w tym zwłaszcza dobrą, wysokoprzyswajalną formę chemiczną magnezu(najlepiej aby był to cytrynian lub taurynian). Przyda się nam także tauryna.

2. Kreatyna w fazie redukcji

W fazie redukcji oraz robienia rzeźby monohydrat kreatyny powinien pójść w odstawkę. Najlepiej będzie zastąpić go jabłczanem, albo też stackami kreatynowymi(oczywiście tylko jeśli nie zawierają one monohydratu). Warto także uwzględnić beta-alaninę, która znacząco poprawi przyswajalność kreatyny, pozwalając nam na skuteczniejszą ochronę zbudowanej masy mięśniowej. Należy także pamiętać, że najważniejszymi suplementami w fazie redukcji są aminokwasy, kreatyna zaś odgrywa tutaj, inaczej niż podczas budowania masy, raczej rolę suplementu wspomagającego.

Stosowanie kreatyny wyłącznie okołotreningowo

To rozwiązanie ma stosunkowo niewielu zwolenników, co jednak nie oznacza, że jest ono całkowicie pozbawione sensu. Przy stosowaniu kreatyny wyłącznie przed i po treningu warto wybrać wysokiej jakości stack kreatynowy, zawierający zarówno monohydrat, jak i zaawansowane chemicznie formy kreatyny. I tym wypadku ogromną przysługę może oddać nam także beta-alanina. Warto również również uwzględnić HMB, które również ma wpływ na przyswajalność kreatyny.

Więcej informacji, artykułów oraz ciekawych analiz poświęconych między innymi suplementacji kreatyną można znaleźć tutaj: https://alenergy.eu/Kreatyna-co-to-jest-co-daje-i-jak-ja-brac-blog-pol-1537518819.html

3 thoughts on “Suplementacja kreatyną: omówienie różnych koncepcji”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.