Jak nauczyć dziecko wartości pieniądza

W ciągu ostatnich kilkunastu/kilkudziesięciu lat w naszym kraju nastąpiły bardzo duże zmiany ekonomiczne. Praktycznie o każdej porze dnia możemy ruszyć do sklepu, w którym mamy ogromny wybór produktów. Idąc ulicą z każdej strony atakują nas reklamy, jadąc samochodem bez przerwy przekonują nas, że potrzebujemy kolejnych produktów, przeglądając gazety największą uwagę przyciągają duże i wymyślne reklamy, nie mówiąc już o telewizji, w której przerwy reklamowe wydłużone są do granic możliwości (ze względu na ustawę). Jednak najbardziej na szał zakupów narażone są dzieci, które stanowią idealny target dla marketingowców.

Współczesne dzieci narażone są na większe ilości bodźców niż te z czasów kiedy czekoladę jadło się raz na tydzień, a zabawki przywoził wujek z Niemiec. Nic więc dziwnego, że obecnie często widuje się w sklepach sceny, kiedy małe dzieci płaczą i próbują wymusić na rodzicu zakup kolejnej zabaweczki czy słodycza.

Dzieci już od małego powinny być uczone rozsądnego wydawania pieniędzy. Co niektórzy mocno się zdziwią jak małe dzieci szybko zaczynają rozważać wydawanie własnych pieniążków np. na cukierki. Warto zastosować technikę, w której dziecko ma do wydania np. 10 zł i musi wybrać czy woli breloczek czy może gumy, lizaka i wafelki. Oczywiście wszystko to trzeba dostosować do wieku dziecka.

Można także zastosować technikę nagradzania, w której za dobre zachowanie dziecko otrzymuje np. 1 zł i zbiera do swojej własnej skarbonki i może je wydać wtedy kiedy będzie chciało np. dodatkowe kolorowe czasopismo lub dodatkową czekoladę. Warto pokazywać dziecku ile kosztują dane produkty i w ten sposób będzie się uczyło wartości pieniądza. Powinniśmy takie wartości wpajać swoim dzieciom, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy mieć problem kiedy dziecko będzie chciało coraz to droższych prezentów i nauczy się jak je na swoich rodzicach wymuszać.

 

———–
Zdjęcie: kaboompics.com
CC-License: CC0

1 thought on “Jak nauczyć dziecko wartości pieniądza”

  1. Obecnie dzieci mają problem ze zrozumieniem wartości pieniądza. Nie wiedzą, że na wszystko rodzice muszą zarobić mniej lub bardziej ciężką praca. Oczekują i chcą coraz droższych prezentów, widać to nie tylko po imieninach, urodzinach ale nawet po takich uroczystościach jak komunia. Kiedyś na komunię dawało się zegarek, naszyjnik i inne drobne prezenty od serca. Teraz jest to konsola, rower, gruba koperta.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.