Opony całoroczne czy opony sezonowe – które wybrać?

Gdy stare opony ulegną znacznemu zużyciu lub uszkodzeniu, wielu kierowców zastanawia się czy zamiast nich warto jest zakupić opony całoroczne, czy też po 1 komplecie opon sezonowych (zimowych i letnich). Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Zalety i wady opon całorocznych

Jedną z podstawowych zalet opon całorocznych jest ich cena. Kupując opony tego typu można zaoszczędzić, w zależności od klasy samochodu, od kilkuset nawet do tysiąca złotych, dzięki braku konieczności zakupu 2 kompletów opon sezonowych. Po drugie, ze względu na to, że takich opon nie trzeba wymieniać na zimę lub wiosnę, odpada problem ich przechowywania oraz kosztów wymiany. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przez rozwój technologii produkcji, wiele opon całorocznych posiada obecnie zbliżone osiągi w kwestii hamowania i stabilnego prowadzenia się pojazdu zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Opony całoroczne posiadają jednak niestety pewne wady. Przede wszystkim w związku z tym, że są one użytkowane w różnych warunkach pogodowych, szybciej ulegają zużyciu, tracąc swoje właściwości, co może być niebezpieczne podczas jazdy w deszczu lub po śniegu. Bardzo ważne jest także to, że brak wymiany takich opon sezonowo może spowodować zaniedbania. W przypadku wymiany opon co sezon u mechanika, są one wyważane, a kontroli podlega całe zawieszenie, co w przypadku wymiany uszkodzonych elementów, ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Ze względu na posiadane wady i zalety, opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem dla niewielkich aut poruszających się głównie po mieście, przy niewielkim przebiegu rocznym oraz zachowawczym stylu jazdy. W przypadku częstej jazdy poza terenem zabudowanym, lepiej jest zakupić opony sezonowe, ponieważ w trudnych warunkach pogodowych posiadają one krótszą drogę hamowania.

Zalety i wady opon sezonowych

Opony letnie i opony zimowe posiadają szereg zalet. Po pierwsze, są one produkowane z odpowiednio dostosowanych do warunków mieszanek materiałów. Mieszanki zastosowane w oponach letnich zapewniają komfort jazdy, przyczepność do nawierzchni i skracają drogę hamowania, natomiast mieszanki zastosowane w oponach zimowych sprawiają, że opony zachowują odpowiednią elastyczność także w niskich temperaturach, co pozwala na bezpieczne hamowanie samochodu, a ich duży bieżnik umożliwia odpowiednie odprowadzanie śniegu i lodu, przeciwdziałając wpadnięciu w poślizg. Po drugie, wymiana opon co sezon umożliwia nie tylko ich wyważenie przed sezonem, ale także kontrolę stanu zawieszenia co ma istotny wpływ na to, w jaki sposób auto będzie się zachowywało na drodze.

Do wad opon sezonowych, oprócz konieczności posiadania miejsca do ich przechowywania, można zaliczyć ich cenę, ponieważ trzeba zakupić 2 komplety takich opon – na wiosnę i na zimę. Nijak się to ma jednak do bezpieczeństwa jazdy, szczególnie jeśli auto ma duży przebieg w ciągu roku i często porusza się poza terenem zabudowanym. Zakup opon całorocznych w takim przypadku byłby wyłącznie pozorną oszczędnością.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/VenV
CC-License: CC0

1 thought on “Opony całoroczne czy opony sezonowe – które wybrać?”

  1. Dzięki za przydatne informacje. Zastanawiałem się właśnie nad różnicami z racji tego, że nadeszła już ta pora na zmianę.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.